Laboratorium Metrologiczne na WIMiO na Politechnice Gdańskiej

Wkrótce otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego na WIMiO na Politechnice Gdańskiej.

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędnościowe to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych przez firmę Mitutoyo, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci. Już we wtorek, 12 października, o 11:00 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa odbędzie się uroczyste otwarcie nowoczesnego Laboratorium Metrologicznego.

pg-wimio.jpg

W tym roku zostały przekazane dwie ostatnie maszyny pomiarowe: maszyna pomiarowa MiSTAR 555 z wyposażeniem oraz optyczna maszyna pomiarowa Quick Vision QV Apex 302 z wyposażeniem.  – Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – mówił dr inż. Michał Dobrzyński.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

W sumie w laboratorium będzie pięć nowoczesnych maszyn:

  • QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania
  • QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów
  • CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości
  • CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny.
  • Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

– Chciałbym podkreślić że poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt  oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni, po to żeby mogły rozwijać się zaawansowane prace badawcze – podsumował Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

Więcej informacji na stronie Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej